Haber

Kiryakos Miçotakis, Türkiye’nin seçimlere müdahale ettiğini savundu

Yunanistan, Türkiye’nin genel seçimlere müdahale ettiği iddialarını ortaya atıyor.

Ülkenin eski Başbakanı ve Yeni Demokrasi Partisi Genel Başkanı Kiryakos Miçotakis, bu konuda Türkiye’yi hedef alan açıklamalarda bulundu.

Mitsotakis, “Türkiye’nin Trakya’daki tavrını yeniden değerlendirmesi gerekiyor”savundu.

Atina yönetimi, Gümülcine’deki Türkiye Konsolosluğu’nun 21 Mayıs seçimlerine müdahale ettiğini ve Türkiye’ye yakın adayları seçmek için çalıştığını iddia ediyor.

“Erdoğan’la açık konuşacağım”

Buna tahammül edemeyeceğini belirten Miçotakis, konuyu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile “açık” görüşeceğini söyledi.

ANT1 televizyonuna konuşan Mitsotakis, Erdoğan ile önümüzdeki ay Litvanya’nın Vilnius kentinde yapılacak NATO Zirvesi’nde görüşme olasılığı sorusuna da yanıt verdi.

“Uluslararası hukuk çerçevesinde sorunları çözebiliriz”

Yunan siyasetçi, Ankara ile yaşanan anlaşmazlıkların uluslararası hukuk çerçevesinde çözülebileceğini belirterek, şöyle devam etti:

Sayın Erdoğan, egemenliğimizi ve egemenlik haklarımızı baltalayan söylemlerde ısrar ederse, tartışacak çok şeyimiz yok, egemenlik ve silahsızlanma iddiaları gündemden düşer.

Türkiye’ye yön vermeye çalıştı: Avrupa’ya yaklaşmak istiyorsa…

Kiryakos Miçotakis, Türkiye’nin Avrupa ile yakınlaşmasının ve Batı’ya açılmasının Türk-Yunan diyaloğundan geçtiğini savundu.

Mitsotakis, “Yani Ege ve Doğu Akdeniz’de MEB ve kıta sahanlığının sınırlandırılmasına kadar gidiyor.”görüşünü savundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu