Haber

İsveç’te Kur’an-ı Kerim Yakmayı Nefret Suçu Olarak Düşünme Talebi

İsveç’te Sivil Haklar Savunucuları aktivistleri, ülkede Kuran-ı Kerim yakılmasının nefret suçu kapsamına alınmasını ve bu provokatif eylemlerin engellenmesini talep etti.

Aktivistler Anders L Pettersson ve John Stauffer, İsveç’in en büyük siyasi gazetesi Dagens Nyheter için “Kur’an’ın yakılmasını durdurmak için nefret suçu yasasını devreye sokun” başlıklı bir makale yazdılar.

Bu provokasyonlarda İsveç’teki nefret suçu yasasının aktif olarak kullanılmasının istendiği yazıda, “İsveç’teki güçlü nefret suçu yasası uygulamalarına göre Kuran’ı yakan kişi yargılanmalıdır. Ancak İsveç’te bir mahkemede Kuran yakma olayları etnik gruplara tahrik olarak değerlendirilmez. En yaygın karşı iddia, Kuran yakmanın hem yasal hem de tarihsel dayanağı olmaksızın sadece ifade özgürlüğünün kullanılması olduğudur.” terimler kullanıldı.

İsveç’in Birleşmiş Milletler (BM) Irk Ayrımcılığına Dair Sözleşme, BM Medeni ve Siyasi Haklar Sözleşmesi gibi uluslararası anlaşmalarla uyumlu nefret suçu mevzuatına sahip olduğunu hatırlatan aktivistler, “İsveç’teki Müslümanlar genellikle savunmasız bir azınlık grubu. hızla artan vakaları dar bir çerçevede değerlendiriyor ve değerlendirmesini yapıyor.

İsveç’te Kur’an yakma provokasyonları

Danimarkalı aşırı sağcı siyasetçi Rasmus Paludan, 2022 Paskalya tatilinde Malmö, Norköpin, Jönköping ve başkent Stockholm’de Kur’an-ı Kerim yakma provokasyonlarına devam etti.

Paludan’ın durdurulmasını isteyen göstericiler, yollarda lastik yakarak polise taşlı saldırıda bulundu. Olaylarda 104 polis memuru ve 14 gösterici yaralandı, 20 polis aracı yakılarak imha edildi.

İsveç’in başkenti Stockholm’de 21 Ocak’ta Paludan, Türkiye’nin Stockholm Büyükelçiliği önünde Kuran-ı Kerim yaktı. Kalabalık polisin koruması altında gerçekleştirilen eylemde, kimsenin Paludan’ın yanına yaklaşmasına izin verilmedi.

Irak asıllı Salwan Momika, 28 Haziran’da Stockholm’de Kurban Bayramı’nın ilk gününde polis koruması altında Stockholm Camii önünde Kuran-ı Kerim yaktı.

20 Temmuz’da Momika, Stockholm’deki Irak Büyükelçiliği önünde polis gözetiminde Kuran’ı ve Irak bayrağını çiğnedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu