Haber

Blinken, İsrail Dışişleri Bakanı Cohen ile ikili ve bölgesel konuları görüştü

ABD Dışişleri Bakanı Blinken, İsrail Dışişleri Bakanı Cohen ile ABD-İsrail ikili çıkarlarını, İran’la ortak sorunları ve İsrail ile Filistin arasındaki gerilimi azaltma çabalarını görüştü.

ABD Lideri Joe Biden ile İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu arasında basında çıkan polemiğin ardından Dışişleri Bakan Yardımcısı Vedant Patel, Blinken’in Cohen ile telefon görüşmesi yaptığını duyurdu.

Patel, iki bakanın devam eden ABD-İsrail ikili ilişkilerinin önemini yeniden teyit ettiğini ve İran gibi ortak sorunları ve İsrail’in bölgesel entegrasyonunu ilerletme çabalarını tartıştığını kaydetti.

Sözcü, “Bakan Blinken, ABD’nin iki devletli çözüme yönelik devam eden taahhüdünü yineledi, İsrailliler ve Filistinliler arasındaki gerilimi Akabe ve Şarm eş-Şeyh’teki görüşmeler yoluyla azaltma çabalarını memnuniyetle karşıladı ve gerilimi tırmandıran tek taraflı eylemlerden kaçınmanın önemini vurguladı” dedi. . terimleri kullandı.

ABD Lideri Joe Biden’ın İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’ya “güçlü özel mesaj” gönderdiği aktarılırken, Netanyahu’nun Beyaz Saray’ın tartışmalı yargı reformlarını askıya almaması halinde 2. Demokrasi Zirvesi davetini iptal etmek için istişarelerde bulunduğu iddia edildi. İsrail’de.

“Yönetimim, geniş bir mutabakatla sağlamaya çalıştığımız üç devlet arasındaki uygun dengeyi yeniden tesis ederek demokrasiyi güçlendirmeye kararlıdır. İsrail, kararlarını dış baskılara değil, halkının iradesine göre veren egemen bir ülkedir. en iyi arkadaşları” dedi Netanyahu. geri ödemişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu