Haber

Batı’nın Çin’e karşı Hindistan merkezli yeni ulaşım koridorunun maliyeti ve uygulanabilirliği sorgulanıyor

Hint-Pasifik Bölgesi’ni Orta Doğu ve Avrupa’ya bağlayacak çok uluslu bir demiryolu ve denizcilik projesi olarak tanıtılan Hindistan-Ortadoğu-Avrupa Ekonomik Koridoru’nun (IMEC) fizibilitesi, maliyeti ve proje kapsamında yer alması nedeniyle sorgulanıyor. kara ve deniz bölümleri.

Washington ile Pekin arasında birçok alanda artan rekabet ve nüfuz mücadelesi gündemdeyken, dünyanın ikinci büyük ekonomisi olan Çin, Hindistan’ın ev sahipliğinde düzenlenen 18. G20 Başkanlar Zirvesi’ne “Tek Dünya, Tek Aile, Tek Dünya” ana temasıyla katıldı. Tek Gelecek” 9-10 Eylül’de. Endişe yaratacak bir adım atıldı.

Zirvede Hindistan, ABD, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Fransa, Almanya, İtalya ve Avrupa Birliği’nin (AB) yardım amacıyla Hindistan-Ortadoğu-Avrupa Ekonomik Koridoru’nun kurulması hedeflendi. ticareti artırmak, güç kaynakları sağlamak ve dijital iletişimi geliştirmek. AB’de bir Mutabakat Zaptı (MoU) imzalandı.

Mutabakatı imzalayan ülkeler bağlayıcı bir mali taahhütte bulunmazken, 2 ay içinde koridorun kurulmasına yönelik bir “eylem planı” hazırlama konusunda mutabakata vardı.

Anlaşma zaptı, katılımcıların siyasi taahhütlerini ortaya koysa da, uluslararası hukuk kapsamında herhangi bir hak veya yükümlülük yaratmamaktadır; bu, imzacı ülkelerin buna zorunlu olarak bağlı olmadığı anlamına gelmektedir.

Enerji iletim altyapısını da içerecek olan Hindistan-Ortadoğu-Avrupa Ekonomik Koridoru ile ilgili ülkeler arasında müzakereler aylardır devam ederken, şimdi imzalanan anlaşmayla çalışmaların daha resmi bir temelde devam etmesi bekleniyor. mutabakat zaptı.

Eski Baharat Yolu’na benzetiliyor

Koridorda limanlar ve demiryolu ağları, yeşil hidrojen için boru sınırları ve yeni yüksek performanslı bilgi ilişkileri yer alırken analistler, ABD’nin koridorda yer almasa da gelişmekte olan ülkeler için alternatif bir ortak ve yatırımcı olarak öne çıktığını söylüyor. G20 grubu ve Çin’in küresel altyapıya odaklanması. Nesil ve Yol baskısına direnmeye çalıştığını belirtiyor.

Yeni koridorun verimliliği artırması, ulaşım süresini ve yakıt maliyetlerini azaltması, yeni iş fırsatları yaratması ve transit yollardan ticaret hacmini artırması hedefleniyor.

Hindistan-Ortadoğu-Avrupa Ekonomik Koridoru’nun iki ayrı koridordan oluşması planlanıyor: Hindistan’ı Batı Asya/Ortadoğu’ya bağlayan Doğu koridoru ve Batı Asya/Ortadoğu’yu Avrupa’ya bağlayan Kuzey koridoru.

Old Spice Road’a benzetilen proje, Hindistan’ın Mumbai kentinden deniz yoluyla başlayıp Birleşik Arap Emirlikleri’nin Dubai kentindeki limana, oradan da demiryolu ile Al Gheweifat bölgesine ulaşacak. Daha sonra Suudi Arabistan’ın Haradh bölgesi ve Riyad şehrinden geçerek Ürdün’e ve oradan da İsrail’in liman kenti Hayfa’ya kadar uzanıyor. Ürünlerin Hayfa’dan deniz yoluyla Yunanistan’ın Pire Limanı’na götürülmesi, oradan da kara yoluyla Avrupa’ya taşınması öngörülüyor.

Yeni koridordaki ülkelerin başkanları umutlu

Çin’in, ekonomik sorunlar nedeniyle 10 yıl önce başlattığı İpek Yolu Girişimi olarak da bilinen Kuşak Yolu Girişimi (BRI) projesine yönelik harcamaları kısmak zorunda kaldığı bir dönemde Avrupa ve ABD, Hindistan’ı ön plana çıkarıyor ve Çin’e çok iddialı bir altyapı planıyla karşı çıkıyor. Yeni bir ekonomik ve jeopolitik gücün sinyalini vererek harekete geçmesi dikkat çekiyor.

AB Komitesi Lideri Ursula von der Leyen, Yeni Delhi’deki G20 zirvesi oturum aralarında projeyi sunarken, “Bu tarihi bir şey” yorumunu yaptı. Von der Leyen, proje sonucunda Avrupa ile şu anda G20’de en güçlü büyüme gösteren ülke olan Hindistan arasındaki ticaretin yüzde 40 oranında hızlanacağını belirtti.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, gemi ve tren projesine övgüde bulunarak, ülkesinin merkezde olacağı “yıllardır süren bir hayalin gerçekleştiğini” söyledi. Projenin “Orta Doğu ve İsrail’in çehresini değiştireceğini ve dünya çapında bir etki yaratacağını” savundu.

Netanyahu, “İsrail vatandaşlarına İsrail’in bu ekonomik koridorda önemli bir kavşak olacağının müjdesini vermekten memnuniyet duyuyorum” dedi. İfadesini kullandı.

ABD’nin bu projeye katılmak için birkaç ay önce İsrail ile temasa geçtiğini ve o tarihten bu yana bu atılımı gerçekleştirmek için yoğun diplomatik temaslarda bulunulduğunu belirten Netanyahu, bu projenin Ortadoğu’nun çehresini bir kez daha şekillendireceğini vurguladı.

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Salman, söz konusu ekonomik projenin demiryolu ağları ve altyapısının geliştirilmesine katkı sağlayacağını ve uzun vadede istihdam olanağı sağlayacağını belirtti.

Bin Salman, oluşturulacak ekonomik koridorun Hindistan, Orta Doğu ve Avrupa arasındaki ticareti artıracağını, elektrik ve hidrojen ihracatına yönelik boru ve iletim hatlarının genişletilmesine katkı sağlayacağını kaydetti.

Washington, projenin Çin’in İpek Yolu Girişimi ile doğrudan rekabet halinde olduğunu yalanladı

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan’a göre ABD, “etkili Amerikan liderliğinin” bir işareti olarak “geniş kapsamlı yatırımlar” vizyonu ve diğer ülkeleri ortak olarak kabul etme isteğiyle projeye katıldı.

ABD’ye göre proje aynı zamanda Ortadoğu’daki ülkeleri bir araya getirerek bölgeyi “zorlukların, çatışmaların, krizlerin kaynağı” olmaktan çıkarıp ekonomik bir merkez haline getirmeyi de amaçlıyor.

Washington, Hindistan’a öncelik veren projenin, Çin’in dünya çapındaki altyapı projelerini finanse ettiği İpek Yolu Şirketi ile doğrudan rekabet halinde olduğunu reddediyor. Ancak diğer ülkelerden analistler ve diplomatlar, Çin’in projedeki adımlarına verilecek yanıttan açıkça bahsediyor.

ABD ve ortaklarının hedefi iki kıtayı ticaret merkezleriyle birbirine bağlamak, temiz enerjiyi geliştirmek ve ihracatı kolaylaştırmaktır.

Ayrıca G20 zirvesinde karara bağlanan, Dünya Bankası gibi çok taraflı kalkınma bankalarının güçlendirilmesine yönelik reformlar da Çin’in dünyadaki etkisini zayıflatmayı amaçlıyor.

Maliyetler belirsizliğini koruyor

Ortadoğu’da demiryolu hatlarının döşenmesi ve daha sonra liman yoluyla Hindistan’a bağlanmasına ilişkin projenin finansmanı veya zaman çizelgesi hakkında herhangi bir detay verilmemesi dikkat çekiyor.

İlgili ülkeler, projenin tam olarak ne kadara mal olması gerektiği ve ne zaman tamamlanmasının planlandığı konusunda bir açıklama yapmadı. Ancak önümüzdeki iki ay içinde daha fazla ayrıntı üzerinde anlaşmaya varılması planlanıyor.

Öncelikle somut yatırımların ortaya konulması ve ülkeler arasındaki mevcut altyapının ilişki için ne ölçüde yeterli olduğunun incelenmesi gerekiyor.

Katılımcı ülkelerin elektrik ve dijital ağlarına ait kabloların yeni demiryolu hattının yanına döşenmesi planlanıyor. Ayrıca yeni hatların saf hidrojen ihracatına da olanak sağlaması bekleniyor.

Özellikle Hindistan’ın, ülkenin dev güneş enerjisi santralleri sayesinde hidrojen üretiminde büyük bir potansiyele sahip olduğu belirtiliyor. Yeni Delhi hükümeti, hidrojen endüstrisini geliştirmek için 2 milyar dolarlık teşvik sağlamayı planlıyor ve Avrupa’yı merkezi bir hedef pazar olarak görüyor.

Ticaret koridoruna yönelik fonların bir kısmının da AB’nin Küresel Ağ Geçidi girişiminden gelmesi bekleniyor.

IMEC’te gerçek talebin ne olacağı belirsizliğini korurken, çeşitli düzenlemeler, vergilendirme ve gümrük prosedürleriyle ilgili konuların ele alınması ve uyumlaştırılması gerekiyor.

Koridorun aynı anda kara ve deniz kısımlarından oluşması dikkat çekiyor. Söz konusu koridorun kara veya deniz yollarına göre daha zorlu olduğu belirtilirken, Avrupa’ya giden geleneksel deniz ticaret yolu olan Süveyş Kanalı üzerinden geçen güzergahın da tamamen terk edilmeyeceği ve rakip olmaya devam edeceği belirtiliyor.

AB’nin IMEC’e en yakın limanı olan Yunanistan’da demiryollarının hem dağlık coğrafya hem de finansman yetersizliği nedeniyle yeterince gelişmediği söylenirken, IMEC’in Suudi Arabistan ve BAE çölünde demiryolu ağı kurması gerekiyor. Bunun projenin maliyetini önemli ölçüde artıracağı belirtiliyor.

Küresel ve bölgesel jeopolitik durumun IMEC’in ilerleyişini zorlaştırması beklenirken, Körfez Bölgesi ile yeni girişimler peşinde olan Çin ve Rusya’nın konumlarını zayıflatacak altyapı projelerine karşı çıkacakları öngörülüyor.

Bu, Çin’in bölgedeki ekonomik hedeflerine yönelik bir meydan okuma olarak değerlendiriliyor

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in 2013 yılında Kazakistan’a yaptığı ziyaret sırasında açıkladığı “Kemer ve Yol Girişimi”, Çin’in “Mareşal Planı” olarak adlandırılıyor.

Son 10 yılda 150’den fazla ülke ve uluslararası kuruluşun paydaşı haline geldiği girişim, dünya nüfusunun 2/3’ünü kapsayan bir coğrafyada Pekin’in ticari gücünün artırılmasını hedefliyor.

Demiryolları ve karayollarının yanı sıra deniz yollarının da yer aldığı proje, Çin’i dünyaya bağlayan bir girişim olarak dikkat çekiyor. 100’den fazla ülkede 2.600’den fazla projeyi kapsayacağı tahmin edilen bu koridor, 6 ana rotadan oluşuyor. Bu rotalardan biri de Türkiye’den başlayıp Çin’e kadar uzanan “Orta Koridor” projesi.

Bu rota, Türkiye’den demiryolu ve karayolu bağlantısıyla sırasıyla Gürcistan, Azerbaycan ve Hazar Denizi’ne, oradan da Hazar geçişini kullanarak Türkmenistan, Özbekistan, Kırgızistan ve Kazakistan rotasını takip ederek Çin’e ulaşıyor.

On yıl önce başlatılan girişimle Çin, bir trilyon dolardan fazla yatırım yaptı ve böylece küresel güneydeki ülkelerde siyasi nüfuzu güvence altına aldı. Ancak son yıllarda Batılı ülkelerin baskısı ve Çin’in borç tuzağına düşme endişesi nedeniyle yatırım yapılan ülkeler arasında Pekin’e yönelik şüphelerin arttığı da dikkat çekiyor.

Dolayısıyla IMEC projesinin Çin’in bölgedeki ekonomik hedeflerine yönelik bir meydan okuma olarak değerlendirildiği düşünülürken, koridorun Hindistan’ı Güney Doğu Asya’dan Körfez, Batı Asya ve Avrupa’ya uzanan ticaret akış güzergahı üzerinde sağlam bir şekilde konumlandırması bekleniyor.

Koridorun Hindistan’da önemli stratejik ve ekonomik avantajın yanı sıra Asya’da Çin’e karşı büyük fırsatlar sağlayacağı belirtiliyor.

Suudi Arabistan ve BAE bunu gelecekte daha iyi bir ekonomik konum elde etmelerine yardımcı olacak bir adım olarak görüyor

Çin’in Asya’daki ekonomik gücüne karşı ABD ve AB’nin Hindistan’ı Orta Doğu ve Akdeniz’e bağlayacak yeni bir gemi ve demiryolu koridorunun geliştirilmesine destek vermesi dikkat çekiyor.

Analistler, ABD için Hindistan-Ortadoğu-Avrupa Ekonomik Koridorunu, Washington’un Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan gibi klasik Arap ortaklarının Çin, Hindistan ve Suudi Arabistan ile bağlarını derinleştirdiği bir dönemde Pekin’in bölgede artan nüfuzuna karşı bir önlem olarak görüyorlar. diğer Asyalı güçler. .

Planlanan koridorun İsrail’den geçeceğini belirten analistler, Biden yönetiminin İsrail ile bazı Arap ülkeleri arasında son dönemde normalleşen ilişkilerin geliştirilmesi çabalarına destek verebileceğini ve Suudi Arabistan’ı Tel-el ile ilişkileri geliştirmeye zorlayabileceğine dikkat çekiyor. Aviv.

Hindistan-Ortadoğu-Avrupa Ekonomik Koridoru, ABD’nin küresel temas yollarını kendisinin ve müttefiklerinin yararına yeniden şekillendirmek amacıyla desteklediği ilk büyük proje değil. Washington aynı zamanda Afrika kıtasındaki ulaşım bağlantılarını iyileştirecek olan Trans-Afrika Koridorunu da destekliyor.

ABD, Çin’in 2021’de duyurduğu ve ABD Başkanı Biden’ın “Daha İyi Bir Dünyayı Yeniden İnşa Et” (B3W) olarak adlandırdığı BRI projesine karşı G7’deki altyapı projelerini finanse etmek için IMEC’i kullandı. Küresel Altyapı Yatırım Ortaklığı’nın (PGII) bir parçası olarak. ABD’nin IMEC’e katılma kararının, Suudi Arabistan ve BAE’nin BRICS üyeliğine yönelik son hamlelerinin ardından gelmesi dikkat çekicidir.

Son dönemde Çin ile ilişkilerini artıran Suudi Arabistan ve BAE, IMEC’i Pekin karşıtı bir proje olarak değil, dış politikada ilerlemelerine ve gelecekte daha iyi bir ekonomik ve altyapı konumuna ulaşmalarına yardımcı olacak bir adım olarak görüyor.

IMEC aynı zamanda Riyad’ın “Vizyon 2030” gündeminin bir modülü olarak petrol sonrası bir ülkeyi modelleme yoluna da tam olarak uyuyor.

BAE için de IMEC, yabancı yatırımı çekmek ve ülkenin jeopolitik yükünü küresel olarak artırmak için ülkeyi ve kaynaklarını daha geniş yatırımcılara açmakla ilgilidir. BAE ayrıca yakın zamanda Hindistan ile çok verimli bir Kapsamlı Ekonomik Ortaklık Anlaşması (CEPA) imzaladı. IMEC’in ikili ticaretin artırılmasına da yardımcı olması bekleniyor.

AB’nin zengin Körfez ülkeleriyle ticari bağları derinleştirme çabalarını destekliyor

AB açısından söz konusu proje, Birliğin zengin Körfez ülkeleriyle ticaret ve yatırım bağlarını derinleştirme çabalarına destek verecek. Proje, Rusya-Ukrayna savaşı devam ederken Avrupa’nın tedarik zincirlerini güçlendirmeyi amaçlıyor.

Enerjide Rusya’ya olan bağımlılığın “enerji krizi” ile sonuçlanmasının ardından Avrupa kamuoyu son zamanlarda Çin’e ekonomik bağımlılığı tartışıyor.

Hatta AB, Çin’in Üretim ve Yol girişimine alternatif olarak oluşturulan Küresel Ağ Geçidi planına göre, 2022 yılında gelişmekte olan ülkelerin altyapı yatırımlarına 2027 yılına kadar 300 milyar euro kaynak sağlayacağını açıklamıştı.

Hindistan, Çin’in Nesil ve Yol Girişimi’ne karşı çıkıyordu

Hindistan, Kuşak ve Yol Girişimi’ne, Çin’deki Kaşgar’ı Pakistan yönetimindeki Keşmir üzerinden Pakistan’daki Gwadar limanına bağlayan Çin-Pakistan Ekonomik Koridorunu da içerdiği için karşı çıktı.

Hindistan uzun süredir Pekin’in Hint-Pasifik bölgesindeki iddialı projelerine karşı koymanın bir yolu olarak yeni ticaret koridorları geliştirmenin yollarını arıyor. Hindistan, petrol ve Hint diasporası açısından Körfez ülkelerine bağımlı olsa da, IMEC’in uygulanması, Orta Doğu ile uzun zamandır beklenen ve güvene dayalı ilişkiyi sağlayarak ülkenin jeo-ekonomik kaygılarını hafifletmeyi umuyor. Hindistan’ın Körfez bölgesiyle ikili ticareti 2022’de yaklaşık 187 milyar dolara ulaştı.

Hindistan, AB’ye ihracatını artırmak için yeni rotalar ararken bir yandan da Brüksel ile serbest ticaret anlaşmasına varmak için pazarlık yapıyor.

haberkozakli.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort
betturkey
jojobet
deneme bonusu veren siteler