Haber

Hatay baraj isimleri! Hatay’da kaç tane baraj var? Hatay’daki barajlar nelerdir?

Hatay barajlar! Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde meydana gelen 7,7 büyüklüğündeki depremin ardından Kilis, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Şanlıurfa, Adıyaman, Gaziantep, Malatya ve Hatay Büyük bir yıkım yaşandı. Hatay Antakya’da barajın patladığı iddiasının ardından Hatay’daki barajların isimleri araştırılıyor. Peki Hatay’da kaç tane baraj var? Hatay’daki barajlar nelerdir? İşte Hatay baraj isimleri!

HATAY BARAJ İSİMLERİ!

  • Yarseli Barajı: Yarseli Barajı, Hatay’ın Altınözü ilçesindeki Beyazçay üzerinde 1985-1989 yılları arasında sulama amaçlı yapılmış bir barajdır. Toprak gövde dolgu tipi olan barajın gövde hacmi 2.563.000 m³, dere yatağından yüksekliği 42.00 m, göl hacmi normal su seviyesindedir. 55.00 hm³, olağan su seviyesindeki göl alanı 3.98 km²’dir. Baraj 7.300 hektarlık bir alana sulama hizmeti vermektedir.
  • Yayladağı Barajı: Yayladağı Barajı, Hatay’da Kureyşi Deresi üzerinde sulama, içme ve sanayi suyu üretmek amacıyla 1983-1988 yılları arasında yapılmış bir barajdır. Kaya gövde dolgu tipi olan barajın gövde hacmi 538.000 m³, dere yatağından yüksekliği 47.00 m., normal su kotunda göl hacmi 6.50 hm³, göl alanı normal su seviyesinde 0,45 km². Baraj 647 hektarlık bir alana sulama hizmeti verirken, aynı zamanda yılda 1 hm³ içme suyu da sağlıyor.

ANTAKYA’DA BARAJ VAR MI?

Hatay’ın Antakya ilçesinde çıkan ‘Baraj patlaması’ tartışması kısa sürede gündem oldu. Aralarında arama kurtarma ekiplerinin de bulunduğu çok sayıda vatandaş işini bırakıp kaçmaya başlarken, bölgede kısa süreli panik yaşandı. Antakya’da baraj olmadığını belirten ekipler, iddiaların doğru olmadığını söyleyerek, “Kötü haber. Lütfen işinize gelin” uyarısında bulundu.

balcovahaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu